|
|
| MOQ: | 500meter square |
| Price: | negotiable |
| Standard Packaging: | wooden package |
| Delivery Period: | 15-20days |
| Payment Method: | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Capacity: | 30000 Meter square /day |
Dimensional Stability:Aluminum Skin Thickness (0.3mm/0.4mm/0.5mm), Core Material (Non-toxic LDPE), Coating Thickness (≥25um), crucial for precision applications like large-scale building facades and precision-engineered components.
Eye-catching, durable, and only half the weight of aluminum, ACM metal panels are both attractive and practical for:
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Normal Width | 1220mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm (custom accepted) |
| Panel Length | 2440mm, 3000mm, 5000mm, 5800mm (normally within 5800mm, custom accepted for 20ft container) |
| Panel Thickness | 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm... |
| Aluminum Alloy | AA1100, AA3003, AA5005 (other grades available on request) |
| Aluminum Thickness | 0.03mm to 0.50mm |
| Weight | 3mm: 8kg-13.3kg per piece 4mm: 12.7kg-27.89kg per piece |
| Coating | PE, PVDF, NANO, Brush surface, mirror surface |
| Core Material | Recycle PE Core/Fireproof PE Core/Unbreakable PE Core |
| Color Options | Metal/Matt/Glossy/Nacreous/Nano/Brushed/Mirror/Granite/Wooden |
Our factory in WENXIAN (relocated in 2021) specializes in aluminum composite panels and veneers with:
Our panels are carefully packaged with protective film and strong wooden crates for safe delivery. Each crate is clearly labeled for easy identification.
Shipping options include international delivery through reliable partners and expedited service for urgent orders.
![]()
20-year manufacturing expertise ensuring stable supply for large-scale projects in Southeast Asia and Central Asia.
|
|
| MOQ: | 500meter square |
| Price: | negotiable |
| Standard Packaging: | wooden package |
| Delivery Period: | 15-20days |
| Payment Method: | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Capacity: | 30000 Meter square /day |
Dimensional Stability:Aluminum Skin Thickness (0.3mm/0.4mm/0.5mm), Core Material (Non-toxic LDPE), Coating Thickness (≥25um), crucial for precision applications like large-scale building facades and precision-engineered components.
Eye-catching, durable, and only half the weight of aluminum, ACM metal panels are both attractive and practical for:
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Normal Width | 1220mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm (custom accepted) |
| Panel Length | 2440mm, 3000mm, 5000mm, 5800mm (normally within 5800mm, custom accepted for 20ft container) |
| Panel Thickness | 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm... |
| Aluminum Alloy | AA1100, AA3003, AA5005 (other grades available on request) |
| Aluminum Thickness | 0.03mm to 0.50mm |
| Weight | 3mm: 8kg-13.3kg per piece 4mm: 12.7kg-27.89kg per piece |
| Coating | PE, PVDF, NANO, Brush surface, mirror surface |
| Core Material | Recycle PE Core/Fireproof PE Core/Unbreakable PE Core |
| Color Options | Metal/Matt/Glossy/Nacreous/Nano/Brushed/Mirror/Granite/Wooden |
Our factory in WENXIAN (relocated in 2021) specializes in aluminum composite panels and veneers with:
Our panels are carefully packaged with protective film and strong wooden crates for safe delivery. Each crate is clearly labeled for easy identification.
Shipping options include international delivery through reliable partners and expedited service for urgent orders.
![]()
20-year manufacturing expertise ensuring stable supply for large-scale projects in Southeast Asia and Central Asia.