|
|
| MOQ: | 300meter square |
| Price: | negotiable |
| Standard Packaging: | wooden package |
| Delivery Period: | 15-20days |
| Payment Method: | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Capacity: | 30000 Meter square /day |
Our ivory aluminum composite panels feature a durable PVDF coating with customizable color options for architectural wall cladding applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Aluminum Skin Thickness | 0.06mm-0.50mm |
| Total Panel Thickness | 2mm-6mm |
| Standard Width | 1000mm, 1220mm (regular) |
| Maximum Width | 1250mm-1575mm |
| Maximum Length | Up to 5800mm |
| Standard Panel Size | 1220mm * 2440mm |
| Monthly Production Capacity | 100,000sqm |
| Core Material Options | PE, LDPE, B1/A2 fire-rated mineral cores |
Custom sizes and colors available upon request,Available in standard Ivory (RAL 9001/9010) or customizable project-specific shades.
Our PVDF White Aluminum Composite Panels are specifically engineered for high-rise building facades and exterior cladding projects in demanding climates, such as Southeast Asia and Central Asia.
Experience Meets Innovation. Although our state-of-the-art facility moved to WENXIAN in 2021, our core team brings over 20 years of specialized experience in the production of Aluminum Composite Panels (ACP) and Aluminum Veneers.
Thank you for your interest in our products. We look forward to the opportunity to work with you.
|
|
| MOQ: | 300meter square |
| Price: | negotiable |
| Standard Packaging: | wooden package |
| Delivery Period: | 15-20days |
| Payment Method: | L/C,D/A,D/P,T/T |
| Supply Capacity: | 30000 Meter square /day |
Our ivory aluminum composite panels feature a durable PVDF coating with customizable color options for architectural wall cladding applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Aluminum Skin Thickness | 0.06mm-0.50mm |
| Total Panel Thickness | 2mm-6mm |
| Standard Width | 1000mm, 1220mm (regular) |
| Maximum Width | 1250mm-1575mm |
| Maximum Length | Up to 5800mm |
| Standard Panel Size | 1220mm * 2440mm |
| Monthly Production Capacity | 100,000sqm |
| Core Material Options | PE, LDPE, B1/A2 fire-rated mineral cores |
Custom sizes and colors available upon request,Available in standard Ivory (RAL 9001/9010) or customizable project-specific shades.
Our PVDF White Aluminum Composite Panels are specifically engineered for high-rise building facades and exterior cladding projects in demanding climates, such as Southeast Asia and Central Asia.
Experience Meets Innovation. Although our state-of-the-art facility moved to WENXIAN in 2021, our core team brings over 20 years of specialized experience in the production of Aluminum Composite Panels (ACP) and Aluminum Veneers.
Thank you for your interest in our products. We look forward to the opportunity to work with you.